Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Pál Fussball

Dárdai Hertha válogatott magyar futball Bundesliga edzők

Alkalmam volt végigkísérni Dárdai Pál vezetőedzői debütálását a Bundesliga 2014-2015-ös tavaszi idényében a Hertha élén. Úgy gondolom, a 15. fordulóbeli, Leverkusen elleni győzelem, s a tartósan elfoglalt őszi 4. hely kapcsán eljött az ideje, hogy megosszak néhány gondolatot.

Kezdem a lényeggel: "papír van arról", hogy Dárdai edzőtalentum. Ennél jobb hírrel nehéz lenne szolgálni a berlinieknek és Magyarországon.

Pontosan tudjuk azt is, hogy egy ilyen tehetség és együttállásai kivételes felelősség. Realizálása pedig még nagyobb és soha nem kész munka. Láthatjuk, tapasztalhatjuk, az eredmények visszaigazolják: Pali alkalmas erre.

"A kiválóság nem tett, hanem szokás."

Dárdai élete és közege a futball. A verseny. Az újabb és újabb kihívások. Hétről hétre, napról napra, óráról órára. Ha kell, percről percre, pillanatról pillanatra is. Márpedig a sportban erre van szükség. Dárdai bármikor képes a küzdésre. Rendelkezik az ehhez szükséges speciális, teljesítmény- és megújulási kompetenciákkal. Ráadásul küzdésvágyát szinte minden pillanatban át tudja adni. Amit mond, kér vagy követel, azt pedig múltja, eredményei és személyisége már hitelesítette.

Dárdai Hertha válogatott magyar futball Bundesliga edzők

Magától értetődőn képes tanulni, fejlődni is, saját határait folyamatosan tágítja, s integrálja mindazt, amivel találkozik. Komoly garanciát nyújtanak eddigi hibái is: a következmények, a megtapasztaltak.

Hogy ez milyen eredményekre fogja Őt és csapatát vezetni?

Úgy látom, ez semmi máson, mint saját kockázatainak kezelésén múlik.

Hajrá, Pál!

Dárdai Hertha válogatott magyar futball Bundesliga edzők

6 Tovább

Tudásexport / 2. rész

válogatott foci EB 2016 Franciaország magyar futball MLSZ stratégia korrupció utánpótlás Dárdai koncepció versenyeztetés kiválasztás edzők

Folytatjuk tegnap megkezdett sorozatunkat, melyben napról napra, részletekben, kommentár nélkül adunk közre egy lassan öt éve készült, 9 oldalas összefoglaló dokumentumot, melyet az MLSZ 10 évre szóló stratégiai vitaanyagához, annak kapcsán készített két magyar szakember. Úgy gondoljuk, kifejezetten tanulságos a dolgozat megállapításait az elmúlt évek történéseinek ismeretében olvasni, mérlegelni.

Ezzel szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy ilyen negyedszázad soha többé ne ismétlődhessék meg a magyar labdarúgás történetében.

Az első részt (az origo.hu "A magyar foci stratégiája" címen hozta) ide kattintva olvashatja.

A magyar labdarúgás stratégiája

A megújulás évtizede 2010-2020

 a Magyar Labdarúgó Szövetség

2011. február 28-án bemutatott vitaanyagához

Készült: 2011. március           Készítették: (...)       Szerző és témagazda: (...)    

Jelmagyarázat gyorsáttekintéshez:

=      megállapításaink

!       kiemelt, hangsúlyos álláspontunk, véleményünk, kiegészítésünk, megjegyzésünk, felvetésünk

>       javaslataink

2. Előzmények, jelenlegi helyzet

2.1

!        A labdarúgás Magyarországon talán a legnagyobb közösség- és társadalomformáló erő. Ehhez fogható kivételes hatású még olimpiaszeretetünk és eredményeink, mindenkori sportsikereink.

=      Ennek alapja a magyar futball (és sport) emberöltőkön át tartó értékteremtő és értékközvetítő tradíciója, nemzetközi sikerei és elismertsége.

!        Magyarország vitán fölül a labdarúgás nagy futballnemzetei közé tartozik. Pedig még legfényesebb időszakainkban sem sikerült világbajnoki címet szereznünk, és (ellentétben pl. a hollandokkal vagy a csehekkel) Európa-bajnokok sem voltunk. Klubszinten sincs BEK vagy BL-győztes csapatunk (mint pl. a románoknak vagy a szerbeknek). A magyar futball kitüntetett helyét tehát a statisztikák nem feltétlenül támasztják alá. (Ez annál is érdekesebb, mivel más sportágakban vagy az olimpiákon eredményességünk és tekintélyünk számokkal is bizonyítható.)

!        A magyar futball lelke és annak ereje valahol máshol keresendő, nem a számokban.

            Ez a lélek ma is létezik, ma is él: túlélte a „test” elmúlt több mint 20 éven át tartó felelőtlen, ön- és közösségpusztító rombolását is.

2.2

!        Határozottan az a véleményünk, hogy Magyarországon az emberek nem fordultak el a magyar labdarúgástól: csak a folyamatosan annak mondott látszattal nem vállaltak és nem is vállalnak semmilyen közösséget.

            Éppen a futballszerető magánember és közösségek azok –miközben csak valós    futballélményekre voltak kíváncsiak, és csak azokra voltak hajlandók áldozni is- akik   folyamatosan őrizték és őrzik, éltetik magukban és közösségeikben a bizalmat és szeretetet a magyar futball iránt.

!        Mi úgy látjuk és tapasztaltuk, hogy a magyar labdarúgástól az abból élő közeg (ki szándékosan, ki gyengeségből vagy önhibáján kívül) fordult el, miközben annak nevében és mezében felelőtlenül és rombolóan magánérdekeknek szerzett érvényt vagy azokat szolgált ki. Szerintünk ez a magyar futballvalóság az elmúlt több mint 20 évben.

!      Úgy gondoljuk, hogy Magyarországon a futball nem veszítette el társadalomformáló erejét, sőt: épp maga a társadalom az, amely őrzi ezeket az értékeket.

!        Megítélésünk szerint a magyar futball alapvető problémája nem az alulfinanszírozottság: a magyar labdarúgás alapproblémája morális, etikai, jogi, több esetben kifejezetten büntetőjogi kérdés.

            A finanszírozás egyébként is csupán egy –bár nyilvánvalóan igen fontos- eleme az erőforrás-gazdálkodásnak. A hatékony, átlátható, kontrollált és a legjobb szakmai alapokon nyugvó erőforrás-gazdálkodás viszont valóban az alapproblémával párhuzamosan megoldandó első számú feladat. Mivel az erőforrásokkal erre felhatalmazott emberek gazdálkodnak, nyilvánvaló, hogy ez egy olyan szervezeti kérdés, amely emberi és szakmai minőséget, hitelességet és produktivitást tételez fel.

=        A magyar labdarúgópályákon (vagy magyar érintettségű mérkőzéseken)  bekövetkezett jelentősebb botrányok szerintünk tudatos célesemények. Azokhoz legkevésbé az átlagszurkolóknak van köze: nagyrészt csupán annyiban, hogy kénytelenek eltűrni vagy inkább távol maradni.

            Senki nem gondolhatja komolyan, hogy a háromezret sem elérő átlagnézőszám mellett fizetett és hivatásos rendfenntartók hosszú idők óta képtelenek megfelelően fellépni maroknyi csoportok nagy nyilvánosság előtt (rendszeresen kamerák jelenlétében) elkövetett akcióival szemben. Ez nem futball-, hanem sokkal összetettebb, esetenként akár nemzetbiztonsági kérdés.

!        Természetes, hogy normakövető és értékbecsülő ember, aki a saját örömét közösségben szeretné megélni és megosztani (akár gyermek, akár játékos, akár nyugdíjas) ettől a közegtől és ezektől a folyamatoktól távol tartja magát vagy szinte menekül onnan. Hiszen ez nyilvánvalóan nem futball. És nem is magyar futball. Ez más.

=       Mindenki tudja és tapasztalja, hogy ahol és amikor valóban labdarúgásról, fociról van szó, ott mind az egyén, mind a közösség nagyon is jelen van, sőt: saját maga jószántából áldoz is erre.

-------------------------------------------------

Előzmény

1. rész:   Miért van szükség stratégiára?

Folytatás

3. rész:   A stratégia legfontosabb elemei / Kiemelt célok és eszközök

4. rész:  Eredményesség / Út a sikerhez - utánpótlás-nevelés és szakemberképzés

5. rész:  Alapvető feltételek / Az új célok összefoglalása

Címkék: válogatott [-], csapatsport [-], futball [-], foci EB 2016 Franciaország [-], sport [-], foci [-], labdarúgás [-], magyar futball [-], MLSZ [-], stratégia [-], korrupció [-], utánpótlás [-], Dárdai [-], koncepció [-], versenyeztetés [-], kiválasztás [-], edzők [-]

0 Tovább

Tudásexport

Tegnap este befejeződtek a 2016-os franciaországi labdarúgó EB-selejtezők, megvan a torna teljes mezőnye. Magyarország 44 év (!) után lesz ott a kontinensviadalon, 30 évvel utolsó VB-részvételét követően. Ennek kapcsán lehetőségünk van (napról napra, részletekben, kommentár nélkül) közreadni egy lassan öt éve készült, 9 oldalas összefoglaló dokumentumot, melyet az MLSZ 10 évre szóló stratégiai vitaanyagához, annak kapcsán készített két magyar szakember: egyikük jelenleg egyik egyetemünk rektora, másikuk személyes és team-erőforrások, -kompetenciák, teljesítmények specialistája. Úgy gondoljuk, kifejezetten tanulságos a dolgozat megállapításait most, a mögöttünk hagyott több mint 4 év történéseinek ismeretében olvasni, megismerni.

Ezzel szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy ilyen negyedszázad soha többé ne ismétlődhessék a magyar labdarúgás történetében. Egyúttal megköszönni azoknak, akiket illet, hogy megszakították ezt az elődök, a szurkolók és a játékosok számára egyaránt méltatlan sorozatot.

Gratulálunk, srácok: számíthattok ránk!

magyar futball Dárdai Storck MLSZ stratégia válogatott foci EB 2016 Franciaország utánpótlás koncepció versenyeztetés kiválasztás edzők

A magyar labdarúgás stratégiája

A megújulás évtizede 2010-2020

 a Magyar Labdarúgó Szövetség

2011. február 28-án bemutatott vitaanyagához

Készült: 2011. március           Készítették: (...)       Szerző és témagazda: (...)    

Jelmagyarázat gyorsáttekintéshez:

=      megállapításaink

!       kiemelt, hangsúlyos álláspontunk, véleményünk, kiegészítésünk, megjegyzésünk, felvetésünk

>       javaslataink

1. Miért van szükség stratégiára?

=      a hagyományokhoz és lehetőségekhez nem méltó több mint 20 év áll mögöttünk

=      a kérdés komplex megközelítése: szakma + sportszakma + sportpolitika + gazdaság, üzlet + társadalom + nemzetpolitika + nemzetstratégia

!     a közönség sosem fordult el sem a futballtól, sem a magyar labdarúgástól: csak attól, amit az elmúlt időszakban –annak nevében és ahelyett- tapasztalt

!    Magyarországon a futball népszerűsége és az eredményes magyar futball igénye még mindig elementáris erejű és óriási tömegekben van jelen

!    a magyar labdarúgás társadalmi imázsvesztésének alapvető, legfontosabb oka a morális hiteltelenség, a mindig újraéledő bizalom rendszeres eljátszása

=      egyéb okok, mint pl. az irányított életmódváltozásból fakadó közösségektől és közös tevékenységektől való elfordulás más országokban is tönkretehette volna a futballt – ám ez más országok esetében nem igaz, sőt!

=      természetesen a futball ügye társadalmilag beágyazott jelenség, ám mivel tradicionálisan szem előtt van, azonnal érzékelhetők a magyarországi általános állapotok jellemző tünetei, szindrómája

!   Az alulfinanszírozottság önmagában nem valós indok: ennyi erővel egyetlen sportágban vagy az élet egyetlen területén sem lettek volna ebben az időszakban szakmailag illetve nemzetközileg is kiemelkedő eredményeink.

A futballban egyszerre van jelen a forráshiány, és elképesztő volumenű, kontrollálatlan, valós teljesítményhez nem köthető, több esetben több törvényt is sértő pazarlás.

A sportág szereplőinek jelentős része érdekelt volt ebben a gazdasági és üzleti átláthatatlanságban, vagy nem volt eszköze és lehetősége egy ilyen közeggel szemben érdemben fellépni (hiszen csak árthatott ezzel magának). Emiatt teljesen általánossá vált az ehhez a helyzethez való látszólagos alkalmazkodás (mimikri), illetve a különféle elhárító mechanizmusok végeláthatatlan alkalmazása és elterjedése, ami tovább erősítette és tartotta életben ezt a torz, egészségtelen rendszert és látszatfolyamatokat.

!        véleményünk szerint alapvető feladat a közösségi értékek és normák valamint a   jogtisztelő, –követő és –érvényesítő magatartás helyreállítása, annak következetes és  hatékony érvényre juttatása, folyamatosan elvárt és elismert mintaként történő  felmutatása, közvetítése és visszaigazolása

=        ez természetesen távolról sem csak futballszakmai, szervezeti vagy vezetési-irányítási kérdés és feladat

=        ráadásul az ez iránti igény (és így ennek társadalmi támogatottsága) kimondva-kimondatlanul is magától értetődő, tömeges és intenzív

=        egy ember vagy egy közösség bizalma természetes, ám azt nagyon könnyű elveszíteni, és gyakorlatilag képtelenség visszaszerezni

1.1

!        A fentiek csak egy stratégiailag felépített, törvény-, közösségi norma-, értéktisztelő és –követő, erőforrásait kifejezetten produktív módon felmérni, használni, fejleszteni és megújítani tudó, szervezett, ütemezett, átlátható, folyamatosan kontrollált, monitoringolt, riportolt, supervizionált, állandó innovativitást biztosító rendszerben és folyamatokban valósíthatók meg hatékonyan és eredményesen. Amennyiben ezek közül akár csak egy is nem biztosított vagy biztosítható, a végeredmény nagyságrendekkel elmarad a kitűzöttől, miközben az idő és az erőforrások elpazarlódnak. Egyszerűen fogalmazva: a végeredmény szempontjából a fenti alapfeltételek között szorzati összefüggés van.

=        mindehhez a széleskörű társadalmi támogatottság megszerzése, meg- és fenntartása fontos illetve bizonyító erejű, transzparens eszköz

!        Szakmai alapokon nyugvó, azokat preferáló napi folyamatok és szervezetek szükségesek, különben csak lég- és magánvárakat lehet építeni.

-------------------------------------------------

Folytatás

2. rész:   Előzmények, jelenlegi helyzet

3. rész:   A stratégia legfontosabb elemei / Kiemelt célok és eszközök

4. rész:  Eredményesség / Út a sikerhez - utánpótlás-nevelés és szakemberképzés

5. rész:  Alapvető feltételek / Az új célok összefoglalása

3 Tovább

Nix ugribugri!

MLSZ stratégia magyar futball Dárdai Storck válogatott foci EB 2016 Franciaország

A mutyi nem pálya!

MLSZ stratégia magyar futball Dárdai Storck válogatott foci EB 2016 Franciaország

Európa, itt vagyunk.

MLSZ stratégia magyar futball Dárdai Storck válogatott foci EB 2016 Franciaország

Köszönjük, srácok: számíthattok ránk!

0 Tovább
«
12

luftball

blogavatar

HUNGARICUM◄ Ez az oldal illetve közösség azért jött létre és működik, hogy ilyen 30 év (1986-2015) soha többé ne ismétlődhessék meg a magyar labdarúgásban. https://www.facebook.com/luftball/

Legfrissebb bejegyzések

2015.12.06.
2015.11.18.
2015.11.16.
2015.10.10.

Utolsó kommentek